Metody pracy
Jest koncepcją indywidualnej i funkcjonalnej pracy z pacjentem ze skoliozą, wadami postawy i chorobą Scheuermanna (nadmiernie okrągłe plecy), której celem jest przywrócenie odpowiedniego balansu mięśniowo-powięziowego. Terapia rozpoczyna się od relaksacji przykurczonych mięśni, a następnie wzmocnieniu osłabionych grup mięśniowych w asymetrycznych pozycjach ułożeniowych. Podstawą pracy z pacjentem jest nauka nawyku przyjmowania i utrzymywania skorygowanej postawy ciała. Stosowana jako samodzielny system leczenia skolioz, wspomaganie leczenia gorsetowego lub przygotowanie dziecka do leczenia operacyjnego.
Umów wizytę tel. +48 500 134 582
Metody pracy
Metoda PNF, PNF w skoliozach
Metoda PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) została stworzona w latach 40 XX wieku. PNF wykorzystuje zjawisko sumowania czasowego i przestrzennego określonych bodźców aferentnych (wzrokowych, słuchowych, prioprioceptywnych, dotykowych czy równoważnych), których wspólnym celem jest zwiększenie udziału pacjenta w procesie leczenia i zaktywizowanie jego rezerw. Odpowiednio przeprowadzona wcześniej analiza stanu klinicznego pacjenta ze skoliozą, pozwala na wykorzystanie asymetrycznych wzorców łopatki, miednicy, kończyn, tułowia i głowy w celu korekcji ciała.
Umów wizytę tel. +48 500 134 582
Metody pracy
Trójpłaszczyznowa Terapia Stóp
Metoda opiera się na ocenie obecnego stanu rozwoju motorycznego dziecka oraz przeprowadzeniu szczegółowego badania za pomocą specjalistycznych chwytów diagnostycznych, które pozwalają w sposób obiektywny ocenić rozwój stóp i kończyn dolnych dziecka. Metoda pozwala na leczenie stopy sierpowatej, stopy piętowej, końskiej czy płasko-koślawej na bardzo wczesnym etapie rozwoju wady.
Umów wizytę tel. +48 500 134 582
Metody pracy
Termoplastyczne wkładki ortopedyczne ICB MEDICAL
Chronione patentem termoplastyczne wkładki ICB Medical zostały zaprojektowane przez podologów i inżynierów specjalistów w dziedzinie biomechaniki, we współpracy z International College of Biomechanics (ICB – Miedzynarodowa Akademia Biomechaniki) w Australii.
Termoplastyczne wkładki ortopedyczne ICB o podwójnej gęstości ograniczają koślawienie stopy poprzez zapewnienie prawidłowego podparcia, pozwalając na przywrócenie ogólnej równowagi ciała i kontroli tkanek miękkich. Są wykonywane z przeznaczeniem dla dzieci i dorosłych z wadami stóp i kolan, skrótem kończyn dolnych, bólem narządu ruchu.
Wkładki ICB dostosowane są do wagi, aktywności fizycznej, wady oraz typu obuwia pacjenta.
Pierwsza wizyta przeprowadzona jest przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Ma na celu diagnostykę biomechaniczną całego ciała oraz znalezienie przyczyny powstawania danej dolegliwości np.:
• bóle stóp
• bóle kolan
• bóle miednicy i kręgosłupa
• dyskomfort przy uprawianiu sportu
Umów wizytę tel. +48 500 134 582
Metody pracy
Dynamiczne wkładki IGLI
To sensomotoryczne wkładki dynamiczne.
Wykonane z włókna węglowego zapewniają odciążenie, stabilizację i aktywną korekcję stopy.
Korelacja stopy polega na jej aktywnym odbiciu od punktów stymulujących tzn. trzpieni, dzięki czemu stopa przez cały czas pracuje, a nie jest na niej tylko biernie podparta. Wkładki dynamiczne IGLI zapewniają prawidłowe działanie i wsparcie stopy w każdej fazie cyklu chodu.
Przeznaczone do korekcji wad stóp zarówno dzieci jak i dorosłych. Dopasowanie wkładki po indywidualnym kontakcie z fizjoterapeutą..
Umów wizytę tel. +48 500 134 582
Metody pracy
Badanie diagnostyczne wad stóp
Podoskop elektroniczny jest urządzeniem diagnostycznym wad stóp.
Pozwala na ocenę wysklepienia stopy w staniu i w trakcie wykonywania specjalistycznych testów diagnostycznych. Umożliwia ocenę kształtu stóp, obecności zgrubień na skórze podeszwy, odcisków, sposobu obciążania stóp, skuteczności prowadzonej terapii.
Urządzenie posiada oryginalne oprogramowanie, które pozwala na archiwizowanie zdjęć i filmów wykonanych podczas badania.
Zaleca się wykonać badanie podoskopowe w celu:
– monitorowania rozwoju stóp dzieci
– zdiagnozowania i leczenia płaskostopia
– leczenia Halluxów
– profilaktyki chorób stóp
– likwidacji bóli stóp, kręgosłupa, kolan
– wdrożenia ochrony organizmu u osób wykonujących pracę stojącą
– doboru odpowiedniego obuwia
– profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej
– profilaktyki stóp i stawów u sportowców i doboru odpowiednich butów
Umów wizytę tel. +48 500 134 582
Metody pracy
Badanie diagnostyczne wad stóp
Badanie podoskopowe umożliwia także podjęcie leczenia w przebiegu:
– rozmiękania chrząstki stawowej rzepki
– zapalenia Ścięgna Achillesa
– bóli kręgosłupa
– wad postawy
– zwichnięć stawu skokowego
– zaburzeń pracy stawów krzyżowo-biodrowych
– a także bóli stawu kolanowego, podudzia oraz biodrowego.
Po wykonaniu badania podoskopowkego Pacjent może otrzymać indywidualny plan ćwiczeń, indywidualne wkładki ortopedyczne, a także ogólne zalecenia co do prawidłowego doboru obuwia, a wszystko to dlatego, aby wady stóp nie postępowały.
Umów wizytę tel. +48 500 134 582
Metody pracy
Plantokonturograf / Podograf
Plantokonturograf służy do badania stóp pacjenta metodą odbicia tuszem podłoża stopy metodą statyczną i dynamiczną. Na podstawie odbicia śladu stopy otrzymujemy szereg informacji koniecznych w trakcie diagnozowania i leczenia następujących schorzeń: płaskostopia, stopy płasko-koślawe, halluxa.
Umów wizytę tel. +48 500 134 582
Metody pracy
Terapia Integracji Sensorycznej
Przetwarzanie sensoryczne jest procesem, w którym następuje organizacja wrażeń zmysłowych płynących do naszego organizmu tak, aby mogły być one wykorzystane do celowego działania. Gdy płyną one we właściwej organizacji, są podstawą do prawidłowego rozwoju ruchowego, uczenia się, zachowania.
Terapia SI opiera się na pracy nad zmysłami: dotyk, równowaga, propriocepcja, wzrok, węch, smak. Uporządkowanie doznania zmysłowego oraz odpowiednia reakcja odgrywają bardzo ważne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu każdego z nas.
Co może wskazywać na zaburzenia integracji sensorycznej u niemowląt i małych dzieci?
– problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się
– częsty płacz, marudzenie, reagowanie złością
– problemy z jedzeniem, trudności z ssaniem piersi, niechęć do nowych produktów, unikanie pewnych faktur
Co może wskazywać na zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci powyżej 4 roku życia?
– dziecko jest niespokojne, płaczliwe, ma kłopoty z zaśnięciem, często wybudza się w nocy
– ma trudności z jedzeniem
– jest niezdarne, słabo skoordynowane, ma trudności z ubieraniem się
– często wpada na stojące przedmioty
– ma problem z koncentracją uwagi, często się rozprasza
– przyjmuje nieprawidłowa postawę przy stoliku lub ławce – podpiera głowę, zjeżdża z krzesła
– jest nadruchliwe, nie może usiedzieć w jednym miejscu, często zmienia aktywności i pozycje ciała
– uwielbia karuzelę i huśtawki lub ich unika
– porusza się nieadekwatnie do sytuacji – zbyt wolno lub zbyt szybko
– jest impulsywne, nadwrażliwe emocjonalnie, często się obraża, bywa uparte, niezadowolone bez przyczyny, ciężko zrozumieć przyczynę jego zachowania
Umów wizytę tel. +48 500 134 582
Metody pracy
Terapia Manualna
Terapia manualna to metoda fizjoterapii wykorzystująca cały wachlarz technik, chwytów i pozycji ułożeniowych pacjenta. W terapii manualnej stosuje się techniki diagnostyczne oraz terapeutyczne w celu wykrycia przyczyn oraz opracowania metod leczenia schorzeń kręgosłupa i układu ruchu. Wskazaniami do terapii manualnej są m. in.: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, rwa kulszowa, bóle mięśni czy bóle głowy.
Zablokowanie stawu to najpowszechniej spotykany problem w obszarze dysfunkcji narządu ruchu. Taki stan jest odwracalny i dotyczy zazwyczaj kilku kierunków ruchu. Klasyczne wyobrażenie o medycynie manualnej to wykonywanie przez terapeutę zróżnicowanych technik i metod zabiegowych w postaci pchnięć, mobilizacji i manipulacji w ściśle określonych kierunkach z odpowiednią siłą i prędkością, stosując właściwe ułożenie ciała. Warto zaznaczyć, że zabiegi manualne cechuje wysoka skuteczność. przy czym są jednymi z najtrudniejszych do precyzyjnego wykonania przez terapeutę w procesie usprawniania.
Umów wizytę tel. +48 500 134 582
Metody pracy
Suche igłowanie
Jest metodą, która pozwala skutecznie zlikwidować dolegliwości bólowe spowodowane aktywnymi punktami spustowymi w mięśniach. Doskonale sprawdza się jako uzupełnienie terapii manualnej i osteopatycznej. W gabinecie wykorzystujemy technikę igłowania w najczęstszych dolegliwościach spotykanych w praktyce tj. bóle głowy, stawów obwodowych, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, łokieć tenisisty czy ostroga piętowa.
Umów wizytę tel. +48 500 134 582